6 lipca 2020

Gdzie rozliczać podatki zagraniczne?

Choć od czasów, gdy emigrację Polaków można było uznać za ogromną, jeśli chodzi o liczby, minęło już trochę czasu, to jednak cały czas pojawia się wiele pokrewnych tematów, które się z nią wiążą. Nie chodzi tu tylko o pobyt, znalezienie miejsca zamieszkania, czy też pracę, lecz o coś bardziej skomplikowanego, a mianowicie podatki.

Podatki za granicą, gdzie się rozliczać?

Choć z jednej strony, to pytanie wydaje się dość proste w znalezieniu odpowiedzi, to jednak nie do końca tak jest. Coś, co czasem wydaje się nam bardzo logiczne, nagle może nas zaskoczyć, ponieważ odpowiedź jest inna, niż by się nam zdawało. Dość intuicyjnie podchodząc do tematu, podatki powinniśmy płacić tam, gdzie pracujemy. Również rozliczenie, powinno zostać dokonane w kraju, w którym się pracuje. Jeszcze do niedawna, tak właśnie  było.

Jeśli ktoś pracował tylko za granicą, a w Polsce nie osiągał żadnego dochodu, to nie musiał tak naprawdę składać w urzędzie żadnego rozliczenia. Jednak w wyniku ostatnich zmian prawnych, teraz sytuacja się nieco zmieniła. Nie tylko już osoby, które osiągały dochody w Polsce, muszą się z nich rozliczyć, lecz również Polacy na emigracji, szczególnie zarobkowej, będą musieli rozliczyć się z ojczystym krajem. Na szczęście będzie to rozwiązanie o wiele łatwiejsze, dzięki  temu, że już teraz można rozliczać się przez Internet, a nie w formie papierowej.

Czy działa to wszędzie?

Podatki w Holandii, Wielkiej Brytanii, czy też Niemczech, nadal będą płacić wszyscy, którzy tam pracują, a jedynie rozliczenie będzie musiało zostać wykonane w kraju, w którym się pracuje, a także w ojczyźnie. Na szczęście zmiana ta nie obejmuje wszystkich krajów, a jedynie wybrane. Dokładny wykaz państw, w których ten obowiązek dotnie Polaków, zostanie jeszcze wymieniony, gdy tylko zmiany wejdą w życie, lecz należy już być na to gotowym.

Na pewno będzie to nieco uciążliwe. Podatki w Holandii, Niemczech, Włoszech, i tak dalej i rozliczenie się z nich, sprawiają już zapewne dosyć problemów Polakom, którzy nie do końca wiedzą, jak wygląda rozliczenie w takich krajach, a do tego będzie trzeba się martwić, czy do rozliczenia doszło w ojczyźnie i czy nie wynikną z tego żadne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *