6 lipca 2020

Jak się przygotować do pracy za granicą

Moda na wyjeżdżanie do pracy za granicę zaczęła się wiele lat temu, lecz cały czas ma się dobrze i trwa. Przecież zagraniczne wyjazdy do pracy, nie zawsze muszą być na długie lata, lecz może to być jedynie kilkumiesięczna przygoda, jednak trzeba wiedzieć, jak się do niej przygotować, by wszystko skończyło się dobrze.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Ważnych jest kilka kwestii. Polacy bardzo często wyjeżdżają do krajów zachodniej Europy, takich jak Niemcy, Francja, Holandia, czy też Wielka Brytania. Każde z tych państw nieco się od siebie różni, pod wieloma względami. Podatki w Holandii, Danii, Anglii, czy Niemczech, są nieco inne, różnią się również ubezpieczenia, koszty pracy, wyżywienia i mieszkania. Bez takiej wiedzy, lepiej jest nie opuszczać kraju, ponieważ może się to źle skończyć, chociażby dużymi kosztami, albo zawodem, bądź też stratą.

Jeśli już zaczęliśmy temat pracy, to przecież warto wiedzieć przed wyjazdem, czy w ogóle ta praca będzie. Niektórzy są na tyle nieostrożni, że za granicę jadą, bez żadnego przygotowania. Przecież jest nikła szansa na to, że taki plan się powiedzie. Jeśli takiej pracy nie znajdzie się przez pierwsze dni pobytu, to dość ciężko może być wyżyć. Koszty życia, czy też podatki w Holandii, Anglii i Niemczech tworzą razem dość duże sumy, jak na kieszeń typowego Polaka, które trzeba ponieść, żeby się tam utrzymać. Dlatego zawsze lepiej jest wyjechać do takiego kraju, będąc już zabezpieczonym, w postaci umowy o pracę, wraz z określonym terminem zakończenia umowy, czasem pracy i płacą. Należy równie wcześniej sprawdzić, czy dany pracodawca rzeczywiście zatrudnia pracowników, czy dobrze ich traktuje, a także czy czasem nie wykorzystuje ludzi. Przecie już wiele historii zdarzyło się takich, że po wyjeździe za granicę, pracownicy byli pozbawiani pieniędzy i dokumentów, a także pracowali za głodową stawkę.

Jak jeszcze się przygotować?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to oczywiście powinno ono wynikać z umowy o pracę, warto jednak jeszcze dokupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, w razie wypadku, które pokryje potencjalne koszty leczenia. Zawsze lepiej jest być dodatkowo przygotowanym, niż potem w razie nieszczęścia, obudzić się z wielkim rachunkiem za leczenie. Bardzo ważne jest również to, by śledzić, jak wyglądają za granicą podatki. Podatki w Holandii, Niemczech, czy Austrii różnią się, a świadomość ich wysokości, może być wyjątkowo ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *