6 lipca 2020

Podatki z pracy za granicą. Jak się przygotować?

Każdego roku, wielu Polaków wyjeżdża za pracą za granicę. Nie są to często wyjazdy długie, lecz można powiedzieć wakacyjne, ponieważ często trwające nie dłużej, niż pół roku. Jednak do każdego takiego wyjazdu, warto dobrze się przygotować.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Tematów do poruszenia może być naprawdę wiele. Czasem załatwienie niektórych spraw przed wyjazdem i po powrocie, może być trudniejsze, czy też łatwiejsze, w zależności od tego, gdzie ktoś mieszka. Zwrot podatku Jasło, czy też w takiej miejscowości, jak Katowice, może być łatwiejszy, niż załatwienie zwrotu podatku, gdy ktoś mieszka w małej wsi i wrócił z pracy za granicą. A dlaczego mówimy o zwrocie podatku? Ponieważ pracując za granicą, po rozliczenie się z tamtejszym urzędem, często nienaliczane są odliczenia, które należą się pracownikowi, a więc można z tego tytułu osiągnąć jakiś dodatkowy dochód.

Jednak nie tylko temat podatków jest ważny. Ponieważ należy jeszcze pamiętać o tym, by dobrze przygotować się pod względem uzyskania pracy, informacji o potencjalnym pracodawcy, czy też o ubezpieczeniu.

Wróćmy jeszcze do podatków

Podatki w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i każdym innym kraju, nieco się od siebie różnią. Rozliczenie podatku Jasło, czy też w innym mieście, będzie się różnić, w zależności od kraju, do którego się wyjechało. Oczywiście, to na pracodawcy spoczywa obowiązek, odprowadzenia podatku od pracownika, jednak to pracownik musi następnie z miejscowym urzędem rozliczyć się ze swoich zarobków. Informacje o tym, jak wygląda system podatkowy w danym kraju, mogą być bardzo przydatne, ponieważ pozwolą na to, by odliczyć dodatkowe koszty, które być może wygenerują nadwyżkę podatku, który potem będzie zwrócony do pracownika. Wiedza o tym, ile wynoszą podatki w danym kraju, to również informacja dla wszystkich, którzy nie chcą być oszukani, przez swojego przyszłego pracodawcę. Łatwo manipuluje się osobami, które są obce w kraju, dlatego należy dobrze do każdego wyjazdu się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *