6 lipca 2020

Praca za granicą a podatek. O czym pamiętać?

Część Polaków, którzy na stałe mieszkają i pracują w Polsce, miało przynajmniej krótki epizod swojej zagranicznej pracy. Często było to dość popularne, ościenne Państwo, a mianowicie Niemcy. Większość martwiła się tylko tym, by przepracować swoje i mieć zapłacone, jednak czy jest jeszcze coś, czym powinien pracownik taki zaprzątać sobie głowę?

Nie zapomnij o podatkach

Bardzo ważne jest to, by pracując w jakimkolwiek miejscu, niekoniecznie w Polsce, lecz także właśnie w Niemczech, Holandii, czy nawet Portugalii, pilnować tego, by każda pensja, była sprawiedliwie rozliczana. Chodzi tu przede wszystkim o to, by podatek był zawsze zapłacony na czas, a także wszystkie inne obowiązkowe składki.

Rozliczenie z Niemiec, a raczej pracy w tym kraju, czy też w każdym innym, powinno być dokładnie prześledzone. Jeśli jako pracownik otrzyma się listę płac, wraz ze składnikami wynagrodzenia, to warto ją prześledzić, by sprawdzić, czy na pewno wszystko zostało odpowiednio rozliczone.

Jednak jeśli ktoś się na tym nie zna, to takie rozliczenie podatku z Niemiec, może być na przykład sprawdzone przez księgową. Choć pracownik nie powinien mieć z tytułu błędów żadnych nieprzyjemności, to jednak zawsze warto pilnować, by wszystko było zgodne z prawem i na czas.

Czy wystarczy rozliczyć się za granicą?

O ile kiedyś można było jedynie z przychodów rozliczyć się w kraju, w którym został on osiągnięty, to jednak przepisy nico ulegają zmianom i już niedługo sprawa będzie wyglądać w taki sposób, że nie tylko będzie trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym w kraju, przychody osiągnięte w ojczyźnie, lecz także za granicą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *